Sweet Home Alabama #1

,

Sweet Home Alabama

Dzisiejszym wpisem chciałabym rozpocząć serię postów związanych ze stanem, w którym mieszkam, czyli Alabamą.

Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi od zamieszkującego niegdyś te tereny plemienia Alibamu/Alibamo. Pisownia różni się w zależności od źródeł, które podają jeszcze inne warianty tego słowa: Alabamo, Albama, Alebamon, Alibama, Alibamou, Alabamu, Allibamou.


Alabama została 22. stanem USA 14. grudnia 1819.

Graniczy z czterema stanami: od północy z Tennessee, od wschodu z Georgią, od południa z Florydą i od zachodu z Mississippi.

Stolicą stanu jest Montgomery, drugie co do populacji miasto w Alabamie. Największym jest Birmingham, które w 2013 roku liczyło 212,237 osób. Dla porównania w Poznaniu populacja ludzi wynosiła wtedy 551 627.

Największe pod względem ludności miasta w Alabamie:
1. Birmingham 212,237
2. Montgomery  205,764 
3. Mobile  195,111 
4. Huntsville  180,105 
5. Tuscaloosa  90,468
6. Hoover 81,619
7. Dothan 65,496


Symbole stanu- Alabama ma 41 oficjalnych symboli. Na blogu zamieszczę kilka z nich. Jeżeli chcielibyście zobaczyć ich całą listę, zachęcam Was do wejścia na tę stronę.

*Flaga Alabamy to czerwony krzyż na białym tle, nawiązujący do krzyża św. Andrzeja z flagi bojowej Skonfederowanych Stanów Ameryki. Została przyjęta 16 lutego 1895 roku.


      
złoty dzięcioł (yellowhammer)  *dziki indyk  *


Złoty dzięcioł został uznany za oficjalny symbol w 1927 roku.
Alabama jako jedyny stan wybrał na swojego stanowego ptaka (state-bird) dzięcioła.

Od 1980 roku kolejnym oficjalnym symbolem stał się wschodni dziki indyk (eastern wild turkey). Jest to największy i najbardziej rozpoznawalny podgatunek tych wolnożyjących ptaków w Ameryce Północnej. Osobniki męskie mogą mierzyć nawet do 120 cm i ważyć ponad 9 kg! Oprócz Alabamy za swój oficjalny symbol uznają go również stany: Massachusetts, Południowa Karolina i Oklahoma.  kamelia *                                                  Eastern tiger swallowtail  *                                      czarny niedźwiedź *Powyższymi zdjęciami kończę dzisiejszą dawkę informacji o Alabamie. Niesposób jest opisać ją w jednym poście. Dlatego, tak jak napisałam we wstępie, spodziewajcie się, iż pojawi się więcej wpisów o tym stanie. Mam nadzieję, że podobała się Wam ta krótka podróż! 

15 komentarzy:

 1. Dług Cię nie było! ;) I na dodatek jakiś post ("Czytane w oryginale") ciągle mi się pokazywał, że niby jest, a go nie ma. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam! Obiecuję, że teraz będę pisać częściej. :D Nie wiem dlaczego Ci się pokazał ten post, bo zapisałam go tylko w wersji roboczej i nadal go piszę. :o

   Usuń
  2. A to ciekawe! :D
   No co Ty! Nie masz za co przepraszać. :D Ja u siebie pisałam rok temu. ;)

   Usuń
  3. A kiedy zamierzasz wrócić do blogowania? :)

   Usuń
  4. Cały czas zamierzam, no ale... :D

   Usuń
 2. mogłaś dodać piosenkę The Doors na koniec! ;)

  Joanna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie martw się, pojawi się w innym poście! :D

   Usuń
 3. Czekamy na więcej wpisów :)!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się pisać częściej! :)

   Usuń
 4. Tez złoty dzięcioł jest przepiękny! Swoją drogą cały czas jestem pod wrażeniem, jak wiele pięknych ptaków żyje w USA i są powszechnie spotykane. W Polsce na ogół widywało się wróble i gołębie, czasem jakaś sikorka przyleciała to już był zachwyt. A tutaj złote dzięcioły czy choćby kardynały, które z kolei są symbolem stanu Illinois, w którym mieszkam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przyjeździe do USA także doszłam do takiego wniosku! :) Ptaki tu faktycznie są piękne i aż miło się na nie patrzy i fotografuje. Do jednych z moich ulubionych i często tu spotykanych zaliczają się kolibry. :)

   Usuń
 5. Niewiele wiedzialam do tej pory o Alabamie, ktora kojarzyla mi sie - wiadomo - z piosenka "Sweet Home Alabama" :) (O - mozesz tak zatytulowac te serie postow!). Natomiast rozbrajaja mie ksztalty stanow, w tym wlasnie Alabamy - odrysowane od linijki :)
  Pozdr. A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pomysł! Szczerze mówiąc chciałam tak nazwać jeden z postów o piosenkach, w których pojawia się Alabama i nie pomyślałam o tym, że mogłabym nazwać tak całą serię wpisów o tym stanie! :)

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. Nie wiem jeszcze, czy napiszę o Destin. :( Na swoją kolej czekają w końcu inne miejsca, w których byliśmy w tym roku.

   Usuń

 

obserwuj

Archiwum